T:+48 796 234 444

Informacje motoryzacyjne

Co to jest samochód dostawczy? – swoją wielkością usytuowany jest pomiędzy samochodem osobowycm a samochodem cięzarowym. Jak sam nazwa wskazuje służy to przewożenia niewielkich ładunków. Samochody dostawcze często znajdują się na wyposażeniu firm: remontowych, cateringowych, cukierni, restauracji, usługowych, kurierskich. Żeby prowadzić samochód dostawczy o dopuszczalnej masie 3,5 tony, wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Na drogach możemy spotkać różnie zabudowwane samochody dostawcze. Microbus, Ambulans, Furgon, Pickup, Chłodnie.

Co to jest pick-up? - tłumaczenie tego słowa z języka angielskiego dosłownie znaczy zabrać, podwieźć. Charaktrystycznym elementem tego typu karoserii jest umieszczenia zaraz za kabiną kierowcy paki. Mamy dwa rodzaje pick-up'ów dostawczy np. Ford Transit i terenowy jak VW Amarok, Nissan Titan XD,

Co to jest samochód ciężarowy? - jak nazwa wskazuje jest to samochód do przewozów ładunków o dopuszczalnej masie ponad 3,5 tony do 7, tony. Samochód ciężarowy może prowadzić kierowca posiadający prawo jazdy kategorii C. Producenci auto ciężarowych: DAF, Freightliner (USA), Iveco, MAN, Mercedes-Benz, Renault, Scania, Tatra, Volvo, Western Star (USA), Star (Polska)

Co to jest palety logistyczna? - bardzo często używana platforma do przewożenia i transportwoania twowarów Paleta logistyczna produkowana jest z drewna o wymiarch 1000 mm x 1200 mm. Na palatcie układamy pudełka w taki sposób aby gabarytami nie wystawały po za paletę, aby zabezpieczyć przed przesunięciem w czasie transportu ustwiony ładunek obwijany jest streczem specjalna folią.

Co to jest winieta? - nalepka którą naklejamy na szybie samochodu od wewnątrz która jest informacją o wniesieniu opłaty np: rejestracyjnej, drogowej, ubezpieczeniowej, autostradowej

Co to jest tablica rejestracyjna? - każdy samochód musi mieć tablicę przyczepiona w widocznym miejscu z przodu i styłu samochodóu z wyjatkiem jednośladów. Tablica rejestracyjna jest kombinacją literi i cyfr. Aby ułatwić identyfikację pierwsze litery są skrórami nazw miast lub powiatów np WE Warszawa, WR radom , DGL głogowski, DGR górowski, DJA jaworski, DLB lubański, DWR wrocławski, NEB elbląski, ZGL goleniowski, KNS nowosądecki, DOL poleśnicki, LOP opolski, RTA tarnobrzeski, WWY wyszkowski, LZA zamojski, TKI kielecki, LPU puławski, LRA radzyński, LPA parczewski, LSW świdnicki, WWL wołomiński, LUB lubelski,SBE będziński,OPO opolski,PKN koniński, PGN gnieźnieński, PGS gostyński, PSE śremski, PGO grodziski, PNT nowotomyski, PKE kępiński,PKR krotoszyński, PWL wolsztyński, ESI sieradzki, GST starogardzki, GCH chojnicki, SCI cieszyński, CIN inowrocławski, GMB malborski, RLA łańcucki, WPI piaseczyński, RBI bieszczadzki, RLE leżajski, RLS leski, RPR przemyski,RPZ przeworski, RBR brzozowski, RMI mielecki, RJA jarosławski, RSA sanocki, RST stalowowolski, RLU lubaczowski,RTA tarnobrzeski, RRS ropczycko-sędziszowski

Co to jest ABS? - w języku niemiecki Antiblockiersystem w języku angielskim Anti-Lock Braking System - mechanizm należącu do układu hamulcowego który zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania. Jest bardzo przydatny na mokrej i oblodzonej nawierzchni. ABS zapobiega uślizgiwaniu się samochodu w bok momencie hamowania.

Co to jest ESP? (ang. Electronic Stability Program - elektroniczny program stabilizacji) – elektroniczny układ stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętu, automatycznie przejmujący kontrolę nad połączonymi układami ABS i ASR. ESP działa w taki sposób że system włącza się automatycznie, przyhamowując jedno lub kilka kół, w momencie kiedy czujnik wykryje zagrożenie wpadnięcia samochodu w poślizg na zakrętcie. Casami producenci samochodów używają swoich nazw które mają odpowiednio skróty: VSC, STC. EPS nie jest stosowany w sportach motorowych jak wyścigi i rajdy dlatego że ogranicza prędkość przy wyjściu z wirażu, dlatego ESP montowany jest w samochodach produkowanych seryjnie.

Co to jest Start-Stop? - jest to system który pozwala zaoszczędzić paliwo. jego działanie polega na ty że w momencie keidy kierowca zatrzyma się wrzucie luz i puści sprzęgłow samochód gaśnie. często stojąc w korku samochód cały czas pracuje, a tak wyłącza si,ę jeśli przełozymy to na miliony samochodów do jakich jest już zamontowany ten system możemy ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Kiedy chcemy ruszyć wystarczy że naciśniemy pedał sprzęgła silnik automatycznie się właczy, w samochodach z automatyczną skrzynią biegów trzeba puścić hamulec. System nie zadziała jak jest wyczerpany akumulator lub jak otworzymy drzwi.

Co to jest ASR? - System kontroli trakcji Advanced Vehicle Control Systems lub Automated Highway Systems główna funkcją jest zapobieganie buksowania kół podczas ruszania kiedy kierowca zbyt mocno wciśnie pedał gazu. Funkcja ta działa przy niskich prędkościach do 40km/h jednak budowane sa samochody w któych system działa w całym zakresie prędkości. Nazwy ASR uzywają koncerny Mercedes-Benz, Volkswagen, Fiat. Ford, Saab, Mazda, Chevrolet używa skrótu TCS język angielski Traction control system. BMW stosuje nazwy ASC+T lub DSC Dynamic stability control.

Co to jest nawigacja samochodowa? - jest to urządzenie które pomaga kierowcom w łatwy sposób dojechać z punktu A do punktu B. Jest wiele modeli nawigacji samochodowej, a producenci cały czas prześcigaja się w wymyślkaniu nowych dodatków. Jednak najważniejsze w nawigacji jest aktualna mapa, duży ekran. Nawigacja satelitarna wykorzystuje fale radiowe ze sztucznych satelitów dzieki czemu określa położenia punktów i poruszających się odbiorników wraz z parametrami ich ruchu w dowolnym miejscu na powierzchni Ziemi.

Co to jest System Easy Fuel? - z tym rozwiązaniem nie możemy sie pomylić podczas tabnkowania nie wlejemy benzyny do diesla i na odwrót. Z tym systemem możemy spotkać się w samochodach marki Ford

Co to jest tempomat? - bardzo przydatne jest w długich trasach dlatego że jest odpowiedzialne za utrzymanie stałej prędkości pojazdu niezależnie od tego, czy samochód jedzie po płaskiej nawierzchni, czy też pochyłej. Kierowca nie musi przyciskać pedału gazu, dlatego że prędkości utrzymywana jest automatycznie

Co to jest Asystent Econ? - odpowiada za ekonomiczne spalanie benzyny. Jeśli na desce włączymy Asystent Econ i będziemy mocno wciskać pedał gazu przepustnica będzie podawać tylko optymalną ilość paliwa w ten sposób możemy zaoszczędzić nawet 15% paliwa.

Co to jest TSI? tą techniką posługije się firma Volkswagen np. w Volswagenie Scirocco zwiększono moc ze 150 km do 350 km . Rozwiązanie to polega na zwiększeniu mocy bez przyrostu zużycia paliwa.

Co to jest HHC? - w języku angielskim Hill Hold Control - jest to system ułatwiający ruszaniu pod górkę jest to dobre kiedy mamy mocno załadowany samochód, a podjazd jest stromy. Jeszcze lepsze ma zastosowanie kiedy jest kierowca który ma małe doświadczenie w tego typu manewrach.

Co to jest asystent parkowania? - nowoczesny system który po włączeniu sam wyszukuja wolnego miejsca parkingowego, a później samochód bez ingerencji kierowcy parkuje na wolnym miejscu, w ten sposób możemy uniknąć zarysowania swojego lub cudzego auta.

Co to jest system aktywnej ochrony pieszych? - w momencie kiedy czujniki wykryją pieszego przed samochodem automatycznie włączane są hamulce. Czasami kierowca jest znurzony kilkugodzinną jazdą i może zdarzyć się tak że pieszy zostanie niezauważony system może kierowcę wyręczyć i uchronić czyjeś życie.

Co to jest system rozpoznawania zmęczenia? - Zmęczenie kierowcy a w konsekwencji zaśnięcie jest bardzo niebezpieczne. System moniturując ruchy kierowcy rozpoznaje objawy zmęczenia na podstawie ruchów prowadzącego samochód. Do kierowcy wysyłane są sygnały oraz informacja sugerująca pauzę w podróży i odpoczynek.

Co to jest asystent martwego pola? - system kontrluje fragment przestrzeni która jest niewidoczna dla kierowcy w lusterkach, sygnalizująć w lewym rogu lusterka obecność pojazdów w tym obszarze, a w momencie kiedy kierowca włącza kierunkowskaz aby wykonać zmianę pasa ostrzega również dźwiękowo.

Szybki kontakt

  • T:+48 796 234 444
  • Miejsce wydawania aut
  • Ursynów stacja Kabaty
  • Parking Tesco
  • Godziny pracy 9:00-19:00
  • Komisji Edukacji Narodowej 14
  • 02-796 Warszawa
  • Podstawienia auta w dowolnym miejscu
  • Wypożyczenie ponad 14 dni
  • Wyjazd za granice Polski

Hot News

Zaostrzenie kar za łamanie przepisów ruchu drogowego. Za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50km/h kierowca traci prawo jazdy na 3 miesiące. Więcej

Zdjęcia samochodu

white Fiat Ducato prawy bok
Biały Fiat Ducato prawy bok
Biały Fiat Ducato prawy przód
Biały Fiat Ducato prawy przód
biały Fiat Ducato III przód
Biały Fiat Ducato III przód